X

Wycięcie filtra cząstek stałych 05:44 27.04.2021


Wycięcie filtra cząstek stałych to z całą pewnością zjawisko szkodliwe dla środowiska. Produkty spalania zawierają szkodliwe substancje w tym rakotwórcze cząsteczki sadzy. Stosowane już od 1980 roku filtry DPF - diesel particulate filter, GPF - gasoline particulate filter, FAP - filtre à particules skutecznie zmniejszają emisję szkodliwych cząstek PM 2,5 i PM 10. Filtry te ulegają jednak zapchaniu, a zmniejszony przepływ spalin często jest przyczyną awarii.

Usunięcie filtra cząstek stałych a moc silnika

Powszechnie panuje przekonanie, że wycięcie filtra cząstek stałych jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem problemu. Dodatkowo funkcjonuje mit jakoby usunięcie filtra podnosiło moc silnika. W silnikach nowoczesnych samochodów z doładowaniem, usunięcie filtra wiąże się z koniecznością zmiany programu sterującego pracą silnika. Poprzez zaburzony przepływ spalin, po wycięciu filtra, moc pojazdu może zmniejszyć się a spalanie wzrosnąć. Koszt usunięcia filtra i aktualizacji oprogramowania będzie zatem większy, niż wymiany go na regenerowany.

Warto dodać, że w krajach Unii Europejskiej samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych nie spełnia norm emisji spalin, a w konsekwencji jego kierowca może narazić się na wysoki mandat sięgający nawet 3500 euro.

This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use.