Wycięcie filtra cząstek stałych 05:44 27.04.2021
Wycięcie filtra cząstek stałych to z całą pewnością zjawisko szkodliwe dla środowiska. Produkty spalania zawierają szkodliwe substancje w tym rakotwórcze cząsteczki sadzy. Stosowane już od 1980 roku filtry DPF - diesel particulate filter, GPF - gasoline particulate filter, FAP - filtre à particules skutecznie zmniejszają emisję szkodliwych cząstek PM 2,5 i PM 10. Filtry te ulegają jednak zapchaniu, a zmniejszony przepływ spalin często jest przyczyną awarii.
Usunięcie filtra cząstek stałych a moc silnika
Powszechnie panuje przekonanie, że wycięcie filtra cząstek stałych jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem problemu. Dodatkowo funkcjonuje mit jakoby usunięcie filtra podnosiło moc silnika. W silnikach nowoczesnych samochodów z doładowaniem, usunięcie filtra wiąże się z koniecznością zmiany programu sterującego pracą silnika. Poprzez zaburzony przepływ spalin, po wycięciu filtra, moc pojazdu może zmniejszyć się a spalanie wzrosnąć. Koszt usunięcia filtra i aktualizacji oprogramowania będzie zatem większy, niż wymiany go na regenerowany.
Warto dodać, że w krajach Unii Europejskiej samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych nie spełnia norm emisji spalin, a w konsekwencji jego kierowca może narazić się na wysoki mandat sięgający nawet 3500 euro.